Blog

 Vítejte na našem blogu 

 RNDr. Lubomír Meravý

Trávicí systém: Emulips Forte

Rozmanité poruchy a nemoci trávicího systému představují bezesporu "epidemii" současné vyspělé civilizace. Ačkoliv dědičné dispozice při jejich vzniku mohou hrát významnou roli podobně jako u celé řady různých zdravotních problémů, za hlavní příčinu masového výskytu trávicích poruch můžeme označit moderní způsob života. Hlavní funkce trávicího systému, tj. získávání živin a energie z potravy pro všechny životní děje, jsou našim životním stylem soustavně narušovány a oslabovány, což pak negativně ovlivňuje fungování celého organismu. V trávicí soustavě probíhají tři následné procesy

    trávení potravy, vstřebávání živin do krevního systému a odstraňování nestrávených a nestravitelných zbytků z těla. Narušení každého z těchto procesů může přitom vyvolat nestandardní podmínky kdekoliv v organismu, ať už jsou vyvolány nedostatkem živin pro tělesné funkce nebo negativním působením toxických odpadních látek zadržovaných neúměrně dlouho ve střevního traktu. Je taky užitečné si uvědomit, že přímo s trávicím traktem je spojena nemalá část aktivity našeho imunitního systému.
    Jaké jsou tedy hlavní příčiny trávicích poruch plynoucích z nezdravého životního stylu?

    1. Je to především časté, či přímo nepřetržité působení stresu, tak typického pro současný způsob života. Nervový systém se snaží se stresem účinně vyrovnat, k čemuž orientuje činnost tělních systémů (produkce enzymů, transport kyslíku) a spotřebovává energii, které se pak nedostává pro trávicí funkce.
    2. Velmi rozšířený způsob rychlého stravování a jídlo konzumované ve spěchu vede k nedostatečnému zpracování potravy, zhoršenému trávení a vstřebávání živin.
    3. Nevhodná skladba stravy velmi negativně ovlivňuje nejen trávicí systém, ale celý organismus. Chybějící vláknina v důsledku konzumace stále rozšířenější průmyslově upravované stravy a nižšího zastoupení zeleniny a ovoce v potravě zpomaluje průchod střevního obsahu a vylučování odpadních látek, které tak mohou v těle negativně působit delší dobu. Rafinací ochuzená potrava o minerály může mít za následek zhoršenou funkci enzymů. Strava bohatá zejména na živočišné tuky klade zvýšené nároky trávicího traktu na jejich štěpení, což organismus zatěžuje jak při trávení, tak následným ukládáním tuků v tkáních. Samozřejmě, trávicímu traktu neprospívá ani nemírná konzumace alkoholu, kofeinu a kouření.
    4. Užívání léků, ač v případě nemoci nezbytné, vede ke zhoršení činnosti gastrointestinálního traktu. Při dnešní v civilizovaném světě ohromné spotřebě léků jejich negativní účinky stojí za nemalým podílem z celkového výskytu trávicích potíží v populaci. Např. antibiotika vedle patogenních baktérií ničí i symbiotickou střevní mikroflóru, což může vést ke hromadění toxických látek, poškozování střevní stěny či k narušení střevní funkce. Normální fungování trávicího systému narušují kromě antibiotik i mnoho jiných léků, jmenujme alespoň antihistaminika, antacida, laxativa, antikoncepční pilulky, aspirin, ibuprofen.
    5. Vysoké zatížení organismu těžkými kovy a různými chemickými látkami, ať již z potravy či z okolního ovzduší, vyžaduje zvýšené energetické nároky na jejich detoxikaci a podobně jako jsme uvedli při působení stresu, tato energie pak chybí k dokonalému trávení, vstřebávání a transportu živin v těle.
    Z uvedeného je zřejmé, že komplexu nepříznivých faktorů působících na trávicí procesy by měla čelit odpovídající a neustálá péče o dobré fungování trávicího systému. Některé z těchto faktorů lze eliminovat změnou životního stylu, úpravou denního režimu, optimalizací skladby stravy atd., ale tyto změny se většinou ze subjektivních důvodů, nedostatečné vůle apod. nedaří zavést a trvale dodržovat. Jako schůdnější alternativa se tak jeví doplnit převažující méně racionální životosprávu konzumací pokud možno přírodních přípravků, které ulehčí trávicímu systému a zároveň příznivě zapůsobí i na další tělní systémy např. zklidněním psychického stavu, přívodem minerálů či vitaminů, posílením organismu, jeho pročištěním apod. Velmi vhodnou volbou je použití bylinných preparátů, jejichž příznivé účinky jsou většinou ověřeny staletým používáním a nejsou vzhledem ke svému přírodnímu původu organismu "cizí". Ze široké škály léčivých rostlin používaných pro podporu trávicího systému můžeme zmínit ty, jež patří ve světě nejen k vůbec nejvíce používaným, ale také k nejúčinnějším.
    Kořen hořce žlutého se pro své účinky používá již přibližně 3 tisíce let. Obsahuje hořčiny, silice, třísloviny, pektiny, minerály a řadu dalších cenných látek. Hořčiny a silice podporují vylučování žluče a trávicích šťáv a příznivě ovlivňují prokrvení trávicího traktu a vstřebávání živin. Pozitivně působí rovněž na množení červených a bílých krvinek. Hořec se proto využívá k podpoře trávení a povzbuzení chuti k jídlu. Pomáhá rovněž při nadýmání, žaludečních nevolnostech a pro urychlení rekonvalescence. Podporuje čištění střev a jaterní funkci. Kromě trávicího systému má ale hořec i další příznivé účinky. Posiluje organismus při únavě vč. chronického únavového syndromu, působí antibakteriálně, zmírňuje projevy artritidy, usnadňuje hojení ran.
    Máta peprná patří rovněž mezi fytoterapeutika, která lidé používají po několik tisíciletí, její účinky byly známy již ve starověkem Řecku a Římě. Mezi hlavní účinné látky máty patří silice obsahující mentol, cineol, piperitol, thymol, dále třísloviny, hořčiny a flavonoidy. Nať máty se používá ke zklidnění trávicího traktu, tlumí křeče a nadýmání, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv, zejména žluči, působí dezinfekčně, neutralizuje pálení žáhy, harmonizuje střevní funkci. Máta ovšem vykazuje daleko širší působení, než pouze v trávicím systému. Zklidňuje nervovou soustavu, pomáhá tlumit úzkost a depresivní stavy, příznivě působí při migrénách, nevolnostech nervového původu i při nespavosti. Jsou dobře známy její blahodárné účinky na dýchací cesty, pomáhá uvolňovat ucpané dutiny při nachlazení, zmírňuje projevy nachlazení, vyvolává pocení. Máta se odedávna využívala také pro posílení fyzického stavu.
    Lékořice lysá, rostlina původem z Orientu, je jedna z nejdůležitějších léčivých rostlin na Zemi. Její používání pro léčebné účely se v Číně datuje někdy od 3. tisíciletí před n. l., v Evropě se využívá cca 3 tisíce let. Původně byla používána jako antitoxin při otravách, postupně se její využití podstatně rozšířilo. Kořen lékořice ("sladké dřevo") obsahuje látky zvané saponiny

      zejména glycyrrhizin, glykosid liquiritin, silice, třísloviny flavonoidy a tzv. fytoncidy. Příznivý je rovněž obsah rostlinných sterolů a minerálů, zejména vápníku, železa, hořčíku, manganu, fosforu, draslíku selenu, křemíku a zinku. Z vitamínů můžeme zmínit vitamíny skupiny B a vitamin C. Využití lékořice je opět velmi široké a to nikoliv pouze v oblasti trávicí soustavy. Lékořice podporuje dobré trávení a celkově pomáhá udržovat zdravý trávicí trakt. Blahodárně působí při žaludečních a střevních vředech jednak díky antibakteriálním účinkům omezuje růst baktérie Helicobacter pylori, jednak stimuluje obnovu sliznic, posiluje tvorbu slizových ochranných povlaků na sliznicích a působí jako přirozené antacidum. Lékořice rovněž zklidňuje trávicí trakt, příznivě působí při cirrhóze jater a hepatitidách, stimuluje peristaltiku střev. Z účinků mimo trávicí soustavu stojí za zmínku zejména podpora vykašlávání při potížích z nachlazení, dezinfekční účinky v organismu, posílení imunitního systému (jsou publikovány práce např. o efektu lékořice na zvýšení hladiny interferonu) a ochranné účinky proti oxidačnímu stresu. Už od starověku je lékořice hojně využívaná pro fyzickou i psychickou stimulaci a posílení organismu, pomáhá bojovat i s chronickým únavovým syndromem.Jak již bylo řečeno, spektrum rostlin používaných pro podporu trávení je velmi široké, počínaje rostlinami známými jako koření (anýz, zázvor aj.) přes heřmánek, smetanku (pampelišku) až po pelyněk, aloe a spoustu dalších. Ty, o nichž jsme se podrobněji zmínili v tomto článku, však určitě lze nazvat "top" léčivými bylinami pro péči o trávicí soustavu. Velmi vhodné jsou přípravky obsahující kombinace těchto bylin, v nichž se doplňují a znásobují příznivé účinky. Všechny tři byliny jsou obsaženy v přípravku Emulips Forte společnosti OKG, který navíc obsahuje i další složky se specifickým působením. Tak např. glyceridy a diglyceridy kyseliny olejové zajišťuji emulgaci tekuté směsi přípravku, zároveň však mohou organismu usnadnit emulgaci a trávení tuků. Emulips Forte se i díky tomu liší od běžných přípravků na podporu trávení a představuje unikátní prostředek určený pro široké vrstvy zákazníků trpících rozmanitými trávicími problémy a hledajících proto účinnou pomoc a úlevu.
      Zpracoval: RNDr. Lubomír Meravý
      Pozn. V textu byly využity mj. informace z publikace Korbelář, Endris: Naše rostliny v lékařství, WHO monographs on selected medicinal plants, Vol. 1 -3

      Jemelka Petr 16.leden 2014 21:25:42

      Dobrý večer zaujal mne vaš přípravek Emulips Forte.Dlouhodobě trpím na zácpu dá se říc od útleho mládí,je mi 45let.Ono to také souviselo s psichikou(problémy s otcem).Dlouhodobá zácpa nadýmání nadměrná plynatost,velká únava prostě narušený celkový metabolismus.Poslední dva roky k tomu přibylo překyselení organismu,pálení žáhy,bolesti kloubů,zimomřivost,studené ruce i nohy u lékaře jsem byl vyšetřen na všechno možné,ale nebylo mi zjištěno nic závažného.Vyzkoušel jsem během let několik různých připravků,ale účinky nebyly žádné nebo jen minimální.Posledního půl roku dodržuji na doporučení dietu,ale výsledek také nic moc.Proto jsem na netu pátral co by mi mohlo pomoc na moje problémy a narazil jsem na váš přípravek který mě zaujal,tak jsem se chtěl zeptat zda by mi opravdu pomohl na mé problémy,které mě omezují a sužují výrazně v mém životě.Děkuji za radu a brzkou odpověd.S pozdravem Jemelka

      Fortík    

      Iva Krejčová 27.leden 2014 10:04:06
      Dobrý den pane Jemolko, možná jste čekal odpověď od pana doktora :

        ), ráda Vám napíšu pár řádek i já. Stav, který popisujete důvěrně znám. Je mi lehce přes 50 a díky stravování, stresu a štítné žláze jsem dostala organismus do bídného stavu. Emulips Forte mi opravdu zabral, upravil zažívání,po mnoha letech jsem se začala volně a pravidelně vyprazdňovat, což už mi přišlo téměř nereálné, ale stalo se. Téměř okamžitě jsem přestala mít nafouklé břicho. Nedošlo k odstranění potíží mávnutím kouzelného proutku, plyny se ještě chvíli tvořili, ale volně odcházely bez nadýmání. Přidala jsem si ještě Emulips anýz a teď jsem už bez potíží. Problémy s překyselením účinně řeší další z produktů. Je možné užívání produktů spojit, účinek se pak násobí. Určitě je ale dobré alespoň začí a Emulips Forte je dobrý začátek. Přeju Vám rychlý účinek a rychlou úlevu :) Kdykoli mi můžete napsat a můžeme probrat Vaše reakce.Zdraví Vás a hezký den přeje Iva Krejčová,



        Péče o srdce a cévy: OK Omega-3 Complete

        Současná vyspělá západní civilizace je při veškerých výdobytcích vědy a techniky paradoxně sužována celou řadou tzv. "civilizačních" nemocí, které se dříve vyskytovaly v celkem zanedbatelné míře: choroby srdce a cév, zejména koronární srdeční nemoci, hypertenze, ateroskleróza, zánětlivá a autoimunitní onemocnění jako artritida, lupénka, vředová kolitida, dále nádorová onemocnění, diabetes atd. Je přitom zajímavé, že i přes velkou rozdílnost v prvotních příčinách i ve vlivu na organismus lze u těchto nemocí a poruch nalézt určitý společný faktor, který při jejich zkoumání nelze pominout a jímž jsou mastné kyseliny.

        Podle současného stavu vědeckých poznatků se zdá, že určité anomálie v obsahu a zastoupení jednotlivých skupin a druhů mastných kyselin v těle hrají značnou roli v náchylnosti k různým nemocem a naopak, přísun dostatečného množství vhodných mastných kyselin může mít velmi blahodárný vliv na zdraví. V této souvislosti se v nedávné minulosti podrobně diskutovaly role a účinky dvou hlavních skupin mastných kyselin, tj. nasycených a nenasycených mastných kyselin. Dnes ovšem víme, že problém je značně složitější a že sama skupina nenasycených mastných kyselin je různorodá v závislosti na jejich chemické struktuře a že postavení jednotlivých typů nenasycených mastných kyselin se v metabolismu a fyziologii lidského organismu může navzájem i významně lišit.

        Tzv. mononenasycené mastné kyseliny (MUFA), s hlavním představitelem kyselinou olejovou, si organismus savců dokáže vyrobit sám a proto jejich obsah ve výživě nehraje výraznější roli.

        Polynenasycené mastné kyseliny (PUFA)) jsou naproti tomu označovány za esenciální, protože savci včetně člověka jej nedokážou syntetizovat a jsou proto odkázáni na jejich příjem potravou. Podle chemické struktury rozeznáváme dvě skupiny polynenasycených mastných kyselin: omega

          6 (ω6) a omega3 (ω3) kyseliny. Do první skupiny se řadí kyselina linolová (LA), kyselina arachidonová (AA) aj., do druhé kyseliny linolenová (LNA), jíž tělo dokáže přeměnit na další ω3 kyseliny eikosapentenovou (EPA) a dokosahexenovou (DHA). Tyto dvě skupiny se zásadně liší ve svém výskytu v přírodě. Zatímco LA se v přírodě vykytuje hojně zejména v semenech různých rostlin, samozřejmě včetně obilovin, LNA je součástí chloroplastů zelených rostlin, tj. je vázána na zelené rostlinné části. Z toho plyne i zásadní rozdíl v jejich přísunu do těla z běžné stravy: ω6 kyseliny se v běžné stravě vyskytují většinou v potřebném množství, příjem ω3 kyselin je na druhou stranu zpravidla nedostatečný. Prakticky jediným jejich bohatým dostupným zdrojem je rybí tuk a to zejména z mořských ryb. V této souvislosti je jistě zajímavé, že strava u našich předků, např. u paleolitického člověka, se v tomto ohledu velmi lišila od stravy současné a to zejména v tom, že obsahovala jednak daleko méně nasycených mastných kyselin a nadto, poměr ω6 k ω3 PUFA v ní byl více méně vyrovnaný. V důsledku postupného vývoje se postupně měnila i skladba a kvalita stravy až k současnosti, kdy přísun nenasycených mastných kyselin z živočišných zdrojů mnohonásobně přesahuje příjem ze zdrojů rostlinných, které navíc u kulturních plodin v důsledku zaměření na produkci nedosahují dnes stejně vysokého obsahu ω3 kyselin, jako je tomu u divoce rostoucích druhů. Poměr ω6 k ω3 PUFA v současné stravě je tedy vychýlen ve prospěch poměr ω6 mastných kyselin, což, jak naznačuje celá řada vědeckých poznatků, což může znamenat četná zdravotní rizika.

          Nenasycené mastné kyseliny jsou důležitými složkami buněčných membrán, v nichž jednotlivé kyseliny hrají nezastupitelné role: např. LNA je součástí triglyceridů a cholesterylových esterů, EPA je navíc součástí fosfolipidů. DHA se vyskytuje převážně ve fosfolipidech a to hojně zejména v mozkové kůře, v sítnici, ve spermatu atp. Výzkum na poli nenasycených mastných kyselin se velmi intenzivně rozvíjí zejména v posledních 30 letech, přičemž je soustředěn zejména na ω3 PUFA. Podle současných poznatků jsou ω3 PUFA nezbytné pro normální růst a vývoj během celého životního cyklu, z čehož vyplývá i potřeba dbát o jejich pravidelný přívod už od dětského věku (samozřejmě nejlépe v přirozené stravě). Jejich dostatečná hladina v těle během celého života může sehrát důležitou roli v tak závažných zdravotních rizicích, jako jsou koronární srdeční nemoci, cévní nemoci, artritida a další výše zmíněné poruchy.

          Jak již bylo řečeno, nejdůležitějším zdrojem ω3 kyselin pro člověka je rybí tuk, neboli konzumace zejména mořských ryb. Je také dobře známo, že spotřeba mořských ryb je u nás dlouhodobě na nízké úrovni, málokdo v souladu s doporučeními odborníků konzumuje 2

            3 rybí jídla týdně a většina populace tak ve své stravě nepřijímá dostatek ω3 PUFA. O to větší význam proto nabývá jejich doplňování do těla formou doplňků stravy. Moderní preparáty dnes běžně obsahují nenasycené mastné kyseliny EPA a DHA v koncentrované formě, takže k užívání stačí relativně malá množství nepříliš oblíbeného rybího oleje, jehož senzorické vlastnosti jsou případně vhodně maskovány chuťově příjemnějšími složkami. Těmto vlastnostem ideálně odpovídá přípravek OK Omega3 Complete, který je komplexním přípravkem zejména na podporu kardiovaskulární soustavy a kromě esenciálních nenasycených mastných kyselin ve formě upraveného rybího oleje obsahuje navíc další prospěšné složky. Obsah PUFA je v něm dostatečně vysoký na to, aby významně přispíval k udržování normální hladiny cholesterolu v krvi, jehož zvýšená hladina je považována za jedno z rizik pro vznik aterosklerózy. Obsah DHA pomáhá udržovat správnou funkci zraku a mozku, obsah EPA a DHA působí příznivě na srdeční funkci. Podle jedné ze studií Národního ústavu pro srdce, plíce a krev (NHLBI) v USA bylo s vysokou statistickou průkazností dokázáno, že denní příjem 0,5 1 g ω3 mastných kyselin snížil u mužů středního věku riziko úmrtí z důvodu kolapsu kardiovaskulárního systému až o 40 %. Četné vědecké studie nasvědčují tomu, že ω3 na rozdíl od ω6 kyselin přispívají i ke snížení hladiny tuků v krvi, mohou blokovat tvorbu aterosklerotických ložisek, příznivě ovlivňovat srážlivost krve (antitrombotický efekt), uvolňovat ("rozšiřovat") cévní stěny a zkoumají se i další pozitivní efekty. I když pro plné objasnění a prokázání těchto účinků bude muset být vynaloženo ještě hodně úsilí, dosavadní výsledky jsou více než nadějné.

            OK Omega-3 Complete ovšem v souladu se svým konceptem harmonizace organismu obsahuje i další složky nejen s příznivými účinky na srdce a cévy, ale i na další tělní systémy a funkce. Rostlinné steroly obsažené samostatně a přítomné i v rýžovém oleji jsou uznávaným prostředkem pro udržování normální hladiny krevního cholesterolu. Pupalkový a brutnákový olej jsou rostlinnými oleji s bohatým obsahem PUFA a četnými příznivými účinky. Pupalkový olej je spojován s pozitivním působením na hladinu cholesterolu a na správnou funkci srdce a cév, na udržování kvality kůže, na podporu imunitního systému či na udržování hormonální rovnováhy a s tím související optimální průběh menstruačního cyklu. Podle četných dílčích poznatků se zdá, že účinky brutnákového oleje jsou podobné pupalkovému, avšak nebyly dosud dostatečně prokázány objektivními reprezentativními klinickými studiemi.

            Di- a monoglyceridy vyšších mastných kyselin jako emulgátory pomáhají při emulgaci tuků, což usnadňuje jejich trávení.

            Vitamin E je dobře znám svými antioxidačními účinky, díky jimž pomáhá chránit buňky a tkáně před oxidačním stresem. Obdobnou roli hraje i v receptuře přípravku, kde chrání obsažené oleje před oxidací a zvyšuje tím stabilitu přípravku.

            Vitamin A je v obecném povědomí spojován zejména s jeho nezbytností pro funkci zraku, jeho význam v těle je však širší. Je potřebný pro metabolismus železa, pro zdravou pokožku a sliznice, i pro funkci imunitního systému.

            Vitamin D se uplatňuje při vstřebávání a využití vápníku a fosforu v těle, pomáhá udržovat normální hladinu vápníku v krvi, je důležitý pro stavbu kostí a zubů, pro činnost svalů i imunitního systému.

            Pro účinky přirozené součásti energetického metabolismu - koenzymu Q10 i karotenoidu lykopenu v ochraně proti oxidačnímu stresu existuje řada dílčích poznatků, které se intenzivním studiem stále rozšiřují a vytváří se tím předpoklad pro jejich budoucí obecné přijetí.

            Z uvedeného je zřejmé, že přípravek OK Omega

              3 Complete nabízí optimální prostředek pro péči o kardiovaskulární systém a díky své komplexnosti příznivě působí i na řadu dalších tělních tkání a funkcí. V rámci koncepce harmonizace organismu s OKG lze jeho primární efekty spatřovat v optimalizaci transportu živin v těle, sekundární pak v aktivaci buněčného metabolismu a posílení imunity. Je proto potěšující, že rozsáhlé pozitivní dosavadní praktické zkušenosti s užíváním OK Omega3 Complete potvrzují tyto předpoklady.


              Zpracoval: RNDr. Lubomír Meravý



                ©  Abeceda zdraví2
                Vytvořeno službou Webnode
                Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky